Koření

E123 Amarant

E123 Amarant je syntetické modročervené azobarvivo. V ČR je použití amarantu ze zákona značně omezeno, přesto byl kontrolou ČZPI odhalen i v potravinách, ve kterých je zakázán (například ve víně).

Amarant (E123) je barvivo, které má červenou až červeno-modrou barvu. Dříve se jednalo o jedno z nejrozšířenějších barviv kosmetiky a jídel. EU se v posledních letech snaží omezit jeho používání. V České republice je povoleno pouze pro barvení aperitivních vín, al. nápojů, rybích jiker a mlíčí. V ostatních potravinách se nesmí používat.

Dále amarant nalezneme v psích krmivech, rtěnkách a v jiné kosmetice.

Vyrábí se synteticky z kamenouhelného dehtu.

Původní studie prováděné v USA neprokázaly u amarantu žádné škodlivé účinky. Avšak studie provedené ruskými vědci v letech 1968 a 1970 naznačily, že látka způsobuje u pokusných zvířat rakovinu a poškozuje vývoj plodu. Americká FDA nejdříve tyto dvě studie zamítla s tím, že existuje spousta testů prokazujících nezávadnost amarantu. O něco později se však rozhodla provést vlastní studii, během které byl skutečně potvrzen zvýšený výskyt zhoubných novotvarů mezi krysími samicemi. V roce 1975 byla ustanovena zvláštní komise pro posouzení této záležitosti. Komise se usnesla na tom, že původní toxikologické studie nesplňovaly všechny požadavky na testování zvířat. Na základě tohoto rozhodnutí FDA v roce 1976 amarant zakázala jako možný karcinogen. Látka navíc může způsobovat u citlivých jedinců alergické reakce.

Další éčka:
E122 Azorubin se přidává do nápojů, cukrovinek, marcipánu, želé, zmrzlin, mléčných výrobků, jogurtů...
E102 Tartrazin se vyrábí z uhelného dehtu.
E110 Žluť SY je zatím v potravinách povolena bez omezení.
E120 Košenila, kyselina karmínová se získává z vysušených těl samiček červce nopálového.

Články:
Hedvábná stezka fungovala tisíce let jako informační kanál mezi Evropou a Čínou.
Prasklé vajíčko zachrání trocha soli.
Jak rozpustit zcukernatělý med ve vodní lázni.
Jak zabránit hnědnutí jablek, nabízí se pokapat je citronovou šťávou.
Rozvařené brambory vyřeší jednoduchý trik.

Koření

E123 Amarant je barvivo, jehož použití v potravinách je platnými předpisy značně omezeno.


Jak Google využívá data, když používáte tento web