Koření

E127

E127 (Cl potravinářská červeň 14) je červené barvivo. V EU je povoleno pouze jako přísada do koktejlových a kandovaných třešní a ovocných salátů s obsahem třešní. Mimo EU se používá v cukrovinkách, marmeládách, želé, limonádách, oplatkách. Dále také krmivo pro psy, zubní pasty, léky, aj.

Erythrosin (E127) je červené barvivo ve světě široce užívané v potravinách, lécích a kosmetice. Látku lze použít k barvení sladkých náplní, pudinků, kompotů a cukrovinek. V České republice je však její použití v potravinách omezeno pouze na koktejlové a kandované třešně.

Vyrábí se synteticky z kamenouhelného dehtu.

Studie prokázaly vliv na neurologické a reprodukční změny na testovaných zvířatech (myších). Podle zprávy hodnotící komise z roku 1983, vyžádané americkou agenturou FDA, jsou důkazy podporující možnost, že toto barvivo způsobuje nádory štítné žlázy u myší, přesvědčivé. Proto FDA doporučila, aby barvivo bylo v USA zakázáno, k čemuž nakonec nedošlo (zdroj: CSPI). Erythrosin je dále spojován se změnami chování a může způsobovat přecitlivělost na světlo.

Další éčka:
E122 Azorubin se přidává do nápojů, cukrovinek, marcipánu, želé, zmrzlin, mléčných výrobků, jogurtů...
E123 Amarant je syntetické modročervené azobarvivo.
E120 Košenila, kyselina karmínová se získává z vysušených těl červce nopálového.
E124 barvivo košenilová červeň A je povoleno bez omezení.

Články:
Recept na hřebíčkový olej který vykazuje dezinfekční účinky.
Jak rozpustit zcukernatělý med ve vodní lázni.
Prasklé vajíčko zachrání trocha soli.
Rozvařené brambory vyřeší jednoduchý trik.
Jak zabránit hnědnutí jablek, nabízí se pokapat je citronovou šťávou.

Koření

E127 je v České republice povoleno pouze jako přísada do koktejlových a kandovaných třešní a ovocných salátů s obsahem třešní.


Jak Google využívá data, když používáte tento web