Koření

Barvivo E129

E129 Červeň Allura AC je umělé barvivo ze skupiny azobarviv. Vyrábí se z uhelného dehtu nebo ropy. V potravinách zatím povoleno bez omezení.

Jde o souhrnný název pro celou řadu červených barviv. Dodávají pokrmům nejen barvu ale i ovocnou chuť. Používá se v nápojích a práškových směsích pro výrobu nápojů, dezertech, bonbónech, mléčných výrobcích, oplatkách, žvýkačkách, zmrzlinách, práškových směsích pro výrobu dezertů a také v krmivech pro domácí zvířata, kosmetice, lécích, šampónech.

Vyrábí se synteticky z uhelného dehtu a ropy. Pro výrobu se využívá sloučenina p-credine, u které byla dokázána karcinogenita na zvířatech.

Červeň Allura AC může působit alergické reakce u citlivých jedinců. Podle CSPI byly rozsáhlé testy provedené s touto látkou chybné a jejich výsledky nepřesvědčivé. Komise FDA sice uznala jisté problémy, ale usoudila, že důkazy o škodlivosti této látky nejsou ani „konzistentní“ ani „přesvědčivé“. Látka byla donedávna zakázána ve Velké Británii, Švýcarsku, Švédsku a Holandsku.

Další éčka:
E127 se vyrábí synteticky z kamenouhelného dehtu.
E124 barvivo košenilová červeň A je povoleno bez omezení.
E120 Košenila, kyselina karmínová se získává z vysušených těl červce nopálového.
E123 Amarant je syntetické modročervené azobarvivo.

Články:
Jak rozpustit zcukernatělý med ve vodní lázni.
Prasklé vajíčko zachrání trocha soli.
Rozvařené brambory vyřeší jednoduchý trik.
Tradiční čínská medicína se stala velmi populární.
Recept na hřebíčkový olej který vykazuje dezinfekční účinky.

Koření

Barvivo E129 je souhrnný název pro celou řadu červených barviv.


Jak Google využívá data, když používáte tento web