České firmy objevují exotické trhy. Ale s nimi také úskalí, která provázejí například zakázky na potravinářské zboží do silně nábožensky zaměřených zemí. Ty totiž často vyžadují velmi přísné certifikáty, které souvisí s náboženskými předpisy.
Zatímco židovské náboženství stanovuje, že veškeré potraviny musejí být "košer" (tedy řádné, čisté), islám zase vyžaduje dodržovat kritéria "halal" (tedy povolené, přípustné). Pro potravinářské firmy to znamená, že v obou případech musejí získat příslušný certifikát, aby mohly na trhy v islámských zemích či naopak v Izraeli proniknout. Tento certifikát je však velmi složité získat a navíc stojí nemalé peníze.
Jednou z podmínek, které stanovuje židovské náboženství například je, aby také veškeré suroviny používané při výrobě finálního produktu měly certifikát košer. A přísná pravidla platí i pro samotnou výrobu.
Co se týče zákazníků z islámských zemí, termín halal označuje veškeré předměty a činnosti každodenního života, jež jsou podle islámské tradice povoleny. Nejčastěji se tento pojem používá ve spojitosti s potravinami, které jsou muslimům povoleny konzumovat. Naopak zakázané pokrmy jsou souhrnně označovány jako harám, tedy škodlivé.
Halal koření muslimům, košer židům, české firmy objevily exotické trhy.