Používáte v kuchyni kečup, hořčici nebo sojovou omáčku? Pak byste měli vědět, že v těchto dochucovadlech je mnohdy obsažena i slušná porce chemie. Jsou ale i taková, která éčka neobsahují.
Kečup by měl mít červenou až hnědočervenou barvu. Jiná barva signalizuje buď méně kvalitní suroviny, nebo nevhodnou technologii. Při nákupu kečupu sledujte množství rajčatového podílu musí obsahovat alespoň 25 % sušiny, z toho 7 % rajčatového podílu. Zajímat by vás mohl také obsah cukru.
Základní surovinou pro výrobu hořčice je hořčičné semínko, sůl a ocet. Jemné a sladké hořčice obsahují konzervační látky, ostré druhy to nepotřebují, protože obsahují semena hořčice černé, která mají silný antimikrobiální účinek. Na trhu jsou i hořčice nebarvené a bez konzervantů.
Při nákupu sojové omáčky byste si měli všímat toho, zda jde o omáčku přírodní, tedy vyrobenou klasickým způsobem fermentace, která většinou neobsahuje žádná éčka - konzervanty ani jiné umělé přísady, nebo se jedná o sojovou omáčku průmyslově vyrobenou.
Zdroj: Zaostřeno na dochucovadla: Která jsou plná éček?
Další články:
Kmín pěstují zemědělci i na území České republiky.
Routa vonná je přírodní osvěžovač vzduchu, léčivka a koření, které lidé odedávna vyhledávají.
Farmářské trhy provoní bylinky, koření a čaj. To vše, ale ještě mnohem více bude náplní slavnosti Bylinky, koření a čaj.
Plochy, na kterých se pěstuje kmín, se zmenšují
Dochucovadla jsou potraviny, které mnohdy obsahují éčka.
Éčka v potravinách jsou uváděna na obalech potravin pod e kódy.
Koření voní.