E140 (Chlorofyly a chlorofyliny) jsou zelená přírodní barviva, zvaná také přírodní zeleň. V České republice, celé Evropské unii i v USA je toto barvivo povolené na všechny druhy potravin s výjimkou dětské výživy. Nejsou známy žádné nežádoucí účinky těchto látek.
Hlavním zdrojem těchto přírodních barviv jsou sytě zelené druhy rostlin, například špenát, kopřiva či vojtěška. Chlorofyly jsou v přírodě nejrozšířenější pigmenty zelené až olivově zelené barvy a tvoří přirozenou složku lidské výživy. Jejich nevýhodu však představuje skutečnost, že se snadno rozkládají vlivem kyselin a světla. Stabilnější jsou jejich mědnaté komplexy (E 141).
Chlorofyly se používají k barvení omáček, těstovin, polévek, olivového a sojového oleje, limonád, kečupů, dezertů, cukrovinek, různých pastilek a žvýkaček. Chlorofylové žvýkačky pomáhají odstranit zápach z úst. Obsahují je také deodoranty, antiperspiranty, ústní vody, apod.
Nejsou známy žádné nežádoucí účinky těchto látek. Chlorofyly jsou naopak prospěšné lidskému zdraví a řada studií prokázala jejich léčebné účinky. Používají se při léčbě některých druhů chudokrevnosti, příznivě ovlivňují metabolismus a dýchání. Podporují růst tkání a hojení ran. Chlorofyly také snižují hladinu cholesterolu v krvi.
Další éčka:
E133 brilantní modř FCF je syntetické barvivo jasně modré barvy.
Barvivo E129 je povoleno.
E131 Patentní modř V se používá při barvení mnoha druhů potravin.
E132 Indigotin se získává z asijského indigovníku.
Články:
Hřebíčkový olej vykazuje dezinfekční účinky.
Jak rozpustit zcukernatělý med ve vodní lázni.
Rozvařené bramborové knedlíky vyřeší přidání hladké mouky při jejich vaření.
Tradiční čínská medicína se stala velmi populární.
Prasklé vajíčko zachrání trocha soli.
Chlorofyly (E140) jsou přírodní barviva, která se přirozeně vyskytují v ovoci a zelenině. Jejich použití v potravinách není omezeno, tato barviva jsou v rámci EU povolena.
Koření voní.